AK Parti ve MHP anlaştı: Baraj düşüyor

AK Parti ve MHP anlaştı: Baraj düşüyor
Sosyal Medyada Paylaşın

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen yazar Abdülkadir Selvi, seçim barajının yüzde 5’e düşürüleceğini ve MHP ile AK Parti’nin bu konuda anlaştığını söyledi.

Kaleme aldığı yeni yazısında AK Parti ve MHP’nin ‘Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası’ konusunda yürütülen çalışmalarda ikinci aşamaya geçtiğini belirten Abdulkadir Selvi, seçim barajı konusundaki yazısında şu ifadelere yer verdi:

BARAJDA YÜZDE 5’DE ANLAŞILDI

“Seçim Yasası’nda yapılacak en önemli değişiklik seçim barajının düşürülmesi olacak. Seçim barajının yüzde 5’e mi yoksa yüzde 7’ye mi düşürülmesi tartışma konusu olmuştu. İki parti seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi konusunda uzlaşmaya vardı. Böylece 12 Eylül’ün ürünü olan yüzde 10 seçim barajı tarihe karışacak.

İTTİFAK İÇİN BARAJ ÖNERİSİ

MHP, ittifak içine de baraj getirilmesini istiyor. İttifaksız seçime giren parti için seçim barajı yüzde 5’e indirilirken, ittifak halinde seçime girecek partiler açısından ayrı bir seçim barajı getirilmesi öneriliyor. MHP, ittifak halinde seçimlere giren partiler açısından yüzde 10 barajının korunmasını öneriyor. AK Parti ise ittifak halinde ayrı bir seçim barajı getirilmesine sıcak bakmıyor.”

Haber Merkezi

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir