Başkan Atakay: Hilvan’ımızın en büyük sorunu tarımsal sulamadır

Başkan Atakay: Hilvan’ımızın en büyük sorunu tarımsal sulamadır
Sosyal Medyada Paylaşın

HÜDA PAR İlçe Başkanlığı tarafından “Fırat her yere akar, Hilvan uzaktan bakar” temasıyla kitlesel basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, HÜDA PAR Hilvan İlçe Başkanı Mehmet Fatih Atakay, HÜDA PAR Siverek İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak, Ziraat Odası Hilvan İlçe Başkanı Hikmet İpar, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Basın açıklamasını HÜDA PAR Hilvan İlçe Başkanı Mehmet Fatih Atakay okudu.

“Hilvan’ımızın en büyük sorunu tarımsal sulamadır”

Hilvan’ın tarımsal sulama sorununa dikkat çeken Atakay, “Bugün Hilvan’ımızın en büyük sorunu tarımsal sulamadır. Yüz binlerce dönüm verimli arazimizin varlığına rağmen GAP’ın tamamlanmamasından dolayı çiftçilerimiz tarlalarından verim alamıyor. Bizim amacımız sadece üzüm yemektir, asla bağcıyla bir derdimiz yoktur. Bunun için birlik ve beraberlik içinde olmalı, sesimizi değil, sözümüzü yükseltmeliyiz. Haklı taleplerimizin yerine gelmesi için, şahsımızı değil, şehrimizin menfaatini öncelemeliyiz. Bize kader dedikleri şeyin aslında kader olmadığının farkına varmalıyız.” dedi.

“Çiftçilerimiz, yanı başındaki Fırat’a rağmen mağdur oluyor”

Hilvan’ın belli başlı sorunlarına vurgu yapan Atakay, “200 bin dönüm arazisi, birçok köyü, bağı ve bahçesini yutan Fırat, Mardin’den önce Hilvan’a can suyu olurdu. Çiftçilerimiz, yanı başındaki Fırat’a rağmen binlerce lira masrafa girerek, kendi imkanlarıyla kuyu açmaz, kuyum kurur mu derdine düşmez ve yüksek elektrik faturalarıyla mağdur edilmezlerdi.

İşsizlikten dolayı insanlarımız Doğu Anadolu’dan Ege’ye, Karadeniz’den Akdeniz’e, İç Anadolu’dan Marmara’ya dağılmak zorunda kalmazlardı. Zaten eğitimde son sıralarda olan ilimizin/ilçemizin öğrencileri, 2,5-3 ayını mevsimlik tarım işçisi olarak tarlalarda geçirmek zorunda kalmazdı. Belki de memleketimizin sahipsiz bırakıldığının en büyük kanıtı, vatandaşlarımızın onca sorun ve sıkıntılarının çözüleceğine dair olan inancını neredeyse tamamen yitirmesidir.” ifadelerini kullandı.

“Sorunların büyük oranda çözümü ancak, GAP projesinin bitirilmesiyle mümkündür”

Açıklamanın sonunda taleplerini dile getiren Atakay, “Bu sorunların büyük oranda çözümü ancak, GAP projesinin bitirilmesiyle mümkündür. Bunun için daha önce verilen sözlerin tutulmasını ve bir an önce çalışmaların ivedilikle başlatılması gerektiğini düşünüyoruz. GAP projesi tamamlanana kadar devlet, çiftçi temsilcileri ve elektrik dağıtım şirketi arasında adil bir hakem olsun. Tarımsal sulamadan kaynaklı yüksek elektrik faturaları, elektrik kesintileri ve tarımsal desteklemelere haksız yere bloke konulması gibi çiftçilerimizi mağdur eden uygulamaların önüne geçilmelidir.

GAP projesi tamamlanana kadar dışarıya giden mevsimlik tarım işçilerinin elektrik, temiz içme suyu, barınma, sağlık ve eğitim gibi temel haklarının karşılanması sağlanmalı, yaşam standartları iyileştirilmelidir. Devlet ile millet arasında ne kapı ne de başka bir engel olmamalıdır. Vatandaş sorun ve sıkıntılarını anlatmak ve sorunlarının çözümü için devlet kapısına gittiğinde, o kapıyı asla kapalı bulmamalıdır. Gereken ilgi ve alaka gösterilmeli, vatandaşa değerli olduğunu hissettirmelidir. Ayrıca sorunlarının çözümü için gereken ihtimam ve çaba gösterilmelidir.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir