CHP liderinden Urfa açıklaması

CHP liderinden Urfa açıklaması
Sosyal Medyada Paylaşın

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2011 yılında Suriye’de çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin iktidar olduklarında 2 yıl içerinde ülkelerine gönderileceğini söyledi.

Suriyelilerin en önemli 5 önceliklerinden biri olduğunun altı ı çizen Kılıçdaroğlu, “İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli beş önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim.” dedi.

Suriyelilerin en çok yaşadığı illerin başında gelen Şanlıurfa’ya da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

 “Şanlıurfa’da bir sabahçı kahvesine gitmiştim, orada işsiz insanların gelip nasıl iş bulduklarını görmek istemiştim. Sabahçı kahvesinde insanlar oturuyor, bir kamyon veya kamyonet geliyor, birisi iniyor aşağıya ’15-20 işçi’ diyor ve insanlar binip gidiyorlar.

Yaşlı bir adama ‘Sen niçin gitmedin?’ diye sorduğumda, ‘Benim ailem kalabalık, 120 lira günlük olabilirse ben ancak gidebiliyorum çalışmaya. Suriyeliler geldi, çok daha ucuza çalışıyorlar, 50-60 liraya gidiyorlar, saat de yok dolayısıyla ben 50-60 lirayla ailemi geçindiremiyorum.’ dedi. Bu, bir sabahçı kahvesinde bana söylenen.”

Haber Merkezi

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir