Faruk Çelik de göçmen tartışmalarına katıldı

Faruk Çelik de göçmen tartışmalarına katıldı
Sosyal Medyada Paylaşın

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklamasıyla başlayan tartışmalara Şanlıurfa eski milletvekili ve Bakan Faruk Çelik de katıldı.

Twitter hesabından açıklama yapan Faruk Çelik, “Bugün dünyanın en önemli sorunlarının başında düzensiz göç gelmektedir. Kuraklık, açlık, güvenlik vb sorunlarla insanlar dalgalar halinde göç etmektedirler. Afganistan’da sadece güvenlik sorunu yok, yıllardır süren kuraklık ve açlık da var. Bu duruma yıllar önce dikkat çekmiştim” ifadelerine yer verdi.

Konuyla ilgili açıklamasında Türkiye’nin göçmen karşıtlığı yapmasının yakışıksız kalmayacağını belirten Çelik şunları söyledi:

“Bugün dünyanın en önemli sorunlarının başında düzensiz göç gelmektedir. Kuraklık, açlık, güvenlik vb sorunlarla insanlar dalgalar halinde göç etmektedirler. Afg’da sadece güvenlik sorunu yok yıllardır süren kuraklık ve açlık da var. Bu duruma yıllar önce dikkat çelmiştim.

GÖÇMEN KARŞITLIĞI BİZE YAKIŞMAZ

Türkiye’de göçmen karşıtlığı yapmak bize yakışmaz.  Ancak bu sınırlarımızdan elini kolunu sallayarak geçilmesine izin verelim demek değildir. Gelmek isteyen vize, ikamet vb kurallar dâhilinde gümrük kapılarından, uçakla insani şartlarda gelmelidir.

Son olarak, Suriyeli sığınmacılar üzerinden yürüyen tartışmalarda bazı maksadı aşan ifadelerle Balkan, Kafkas muhaciri kardeşlerimizin incitildiğini görüyorum. Mülteci konusu tüm dünyada sorun, bu sorunun hiçbir yerinde olmayan asli unsurları tartışmaya dahil etmek yanlıştır.”

Haber Merkezi

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir