Hilvan tarihi

Hilvan tarihi
Şanlıurfa Mezarlıklar Şube Müdürlüğü günlük defin listesini yayımladı.
Sosyal Medyada Paylaşın

Şanlıurfa’nın önemli ilçelerinden olan Hilvan ilçesinin tarihi ile ilgili olarak bir çok kaynakta heme hemen aynı bilgiler geçer. Kimi kaynaklara göre Hilvan ilçesinin kurucuları Türkmenler kimisine göre Kürtler az da olsa bazı kaynaklarda Hilvan isminin Arapça olduğu ileri sürülür.

Ancak günümüzde Hilvan merkezi ve kırsalında birkaç köy haricinde ilçe genelinde Kürtler yaşıyor. İlçe nüfusunun yapısı hemen hemen hepsi Kürtlerden oluşurken az sayıda Arap köyleri de bulunur.

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VERİLERİNE GÖRE HİLVAN TARİHİ

Hilvan ilçe nüfusu 2019 yılı verilerine göre 42 bin 724 İlçe merkezi toplam 5 mahalleden oluşmaktadır. Hilvan’a bağlı 2 bucak merkezi ile 62 köy ve 81 mezra bulunmaktadır. Diyarbakır-Şanlıurfa duble karayolu üzerinde olan Hilvan, Şanlıurfa’ya 56 uzaklıktadır.

Hilvan’da sulama suyu sağlandıktan sonra pamuk üretimi önemli derecede artmıştır. Hayvancılık ilçe halkının bir diğer geçim kaynağı olup, dağlık ve engebeli kesimde sığır, koyun ve keçi yetiştirilir. Yağ, peynir, yün, deri, süt ve et üretilmektedir.

İlçede sanayi kuruluşu olarak Toprak Mahsulleri Ofisinin siloları, yem fabrikası ve mercimek paketleme fabrikası bulunmaktadır. Hilvan, Şanlıurfa ilinin en çok yağış alan ilçesidir. İlçede metrekareye düşen yıllık ortalama yağış miktarı 771.8 kg ‘dır. Yıllık ısı ortalaması 18.2 derecedir. Hilvan ‘ın deniz seviyesinden yüksekliği 600 m dir. Osmanlı döneminde 1820 yılında yöredeki göçebe aşiretlerin yerleşmesiyle “Karacurun” adıyla kurulan köy sonraki yıllarda başka aşiretlerin de gelmesiyle gelişmiş ve 1926 yılında 877 Sayılı Kanunla Şanlıurfa’ya bağlanarak “HİLVAN” adını almış ve İlçe merkezi olmuştur.

ŞANLIURFA VALİLİĞİ VERİLERİNE GÖRE HİLVAN TARİHİ

Arapça asıllı bir kelime olan Hilvan’ın sözlük anlamı ‘Bağış’ olup Meyveleriyle ünlü belde anlamına da gelmektedir. Hilvan’ın bazı köylerinde höyüklere rastlanılmaktadır. Bu höyüklerin arasının ova şeklinde olması nedeniyle çevre emniyetinin sağlanması amacıyla gözetleme yeri olarak yapılmıştır.

Hilvan’ın tarih öncesine ait yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bugünkü yerleşim 1820’de Karacurum (Karacurun) ismi ile göçer aşiretleri tarafından kurulmuştur. Bu dönemde köy meydanında bulunan kara dibek taşından dolayı da Karacurun ismi verilmiştir. Bu yerleşimin ardından çevredeki diğer aşiretler de gelerek buraya yerleşmiştir.

Cumhuriyet döneminde Karacurun Siverek ilçesine bağlı olan Hoşin (Uluyazı) nahiyesine bağlı köy niteliğinde idi. Uluyazı nahiyesine göre daha çok gelişmiş, bazı köyler buraya bağlanmış ve bu nedenle de 30.05.1926 yılında 877 Sayılı Kanunla Şanlıurfa’ya bağlanarak “HİLVAN” adını almış ve İlçe merkezi olmuştur.

Arapça asıllı bir kelime olan Hilvan’ın sözlük anlamı ‘“Bağış, Tatlı, Hediye”  olup, Meyveleriyle ünlü belde anlamına da gelmektedir Hilvan’ın bazı köylerinde höyüklere rastlanılmaktadır. Bu höyüklerin arasının ova şeklinde olması nedeniyle çevre emniyetinin sağlanması amacıyla gözetleme yeri olarak yapıldığı sanılmaktadır.

RESMİ OLMAYAN KAYNAKLARDA HİLVAN TARİHİ

1820 li yıllarda Hacı Musa diğer adı kabile olarak Seymenler isminde bir aşiret reisi, aşireti ile birlikte Uluyazı (Hoşin) köyünden göç ederek harabe halinde bulunan Karacürün’e (Hilvan) yerleşmiştir. Karşılıklı iskan yasası neticesinde yöremizden Türkler haymanaya oradanda Kürtler bu yöreye iskan edilmişlerdir.[kaynak belirtilmeli] Bu aşiret zamanında köy meydanında bulunan Karadibek taşından dolayı bu anlama gelen Karacürün (Curnereş) ismi verilmiştir. Daha sonra çevreden gelen başka aşiretlerin birbirleriyle kaynaşmasıyla büyümüştür.

Karacürün, Siverek ilçesine bağlı olan Uluyazı nahiyesine bağlanmıştır. Karacürün’ün konumu itibarıyla Uluyazı nahiyesine göre daha çok gelişmesi, nahiye ve köylerin buraya bağlanmasına sebep olmuştur. 1926 yılında Şanlıurfa iline ilçe merkezi olarak bağlanarak Hilvan adını almıştır. Hilvan ismini, Gölcük yoluna 5 km mesafede halen Hilvan olarak anılan, ancak yeni ismiyle Balkı olarak bilinen köyden almaktadır. Balkı (Hilvan) köyünde çok eski medeniyetlere dayanan birçok tarihi kalıntı ve harabeler mevcuttur.

Haber Merkezi

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir