Piktes Öğretmenlerinin Mağduriyeti Giderilsin

Sosyal Medyada Paylaşın

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında geçici süreli işçi olarak çalıştırılan 5 bin öğretmenin kadro belirsizliği sürüyor.

Piktes öğretmenlerinin sorunu bir türlü çözülemedi. Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Urfadasin.com’a yaptığı açıklamada, Suriyelilerin Türkiye’ye göçünden sonra sığınmacı çocukların eğitim ve öğretimden geri kalmaması için Türkçe eğitim adına Türkçe edebiyat ve sınıf öğretmenlerinden oluşan alımların gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Coşkun, şunları kaydetti:”Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi projesi adı altında 2016 yılında öğretmen alımı oldu. Yaklaşık 6-7 bin öğretmen ataması gerçekleşti. KPSS güvenlik soruşturması kapsamında alınan öğretmenlerdir bunlar. Normal öğretmenler gibi bir kısmı normal alımlarda sözleşmeli öğretmenliğe geçti.

 KADRO ÇALIŞMASI YAPILMALI !

Halihazırda şu aşamada 5000 öğretmen bulunuyor. Yaklaşık 23 ilde bu öğretmenler görev yapıyor, bu etmenler KPSS ile öğretmenliğe alınmış, güvenlik soruşturması yapılmış olan öğretmenler. Bu öğretmenlerin de normal öğretmen geçiş süreci ile ilgili birtakım haklar verilebilir. Bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi gerekiyor. 2016 yılından beri bu öğretmenler görev yapıyor. Bu öğretmenlere yönelik en azından bir kadro çalışması yapılması gerekiyor. Bu tür öğretmenlerimiz 23 ilde bulunuyor.

Bu öğretmenlerin görevi de Suriyeli çocuklardır. Türk eğitim sistemine entegrasyon noktasında önemli bir bu öğretmenlerimizin haklı bir talebi bulunuyor bu tür mağduriyetler oluşmasın. Sendika olarak görüşümüz bu.”

Haber Merkezi

Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir